نمونه گیری خون در ماه رمضان

با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان ممکن است برای بسیاری از افرادی که بنا به درخواست پزشک خود باید آزمایشات پزشکی انجام دهند ، نمونه گیری خون در ماه رمضان و موارد شرعی آن جای سوال داشته باشد. اینکه چطور می توانند هم روزه دار باشند و هم از آن ها نمونه گیری خون انجام شود. ولی با پرسش های انجام شده از مراجع تقلید و بنا به نظر اکثر آنها ، نمونه گیری خون در ماه رمضان ، روزه را باطل نمی کند.

شرایط نمونه گیری خون در ماه رمضان

با توجه به اینکه برای انجام هر یک از آزمایش های پزشکی ، شرایط و آمادگی های خاصی نیاز است و حتی در بعضی از آزمایش ها زمان انجام آزمایش نیز اهمیت دارد ، در ایام ماه رمضان شرایط انجام آزمایشات با سایر روزها متفاوت خواهد بود.

باید دانست که در انجام بعضی از آزمایشات ، بیمار حتما باید چند ساعات قبل از انجام آزمایش ناشتا باشد. شاید این موضوع این فکر را در ذهن مخاطب ایجاد نماید که می شود این آزمایشات را نزدیک به افطار انجام داد ولی باید گفت که این راه حل در بسیاری از موارد ، راه حل درستی نخواهد بود. مثلا در آزمایشات هورمونی ، آزمایش حتما باید در ساعت ۸ صبح انجام پذیرد چرا که در این زمان میزان کورتیزول و برخی دیگر از ویژگی های فرد در حالت مناسب است. یا در انجام آزمایشی مانند آزمایش هورمون ACTH که دارای ریتم های روزانه بوده و در هر ساعتی از طول روز ، میزان آن در بدن متفاوت است ، نمونه گیری آن حتما باید در صبح انجام پذیرد.

آزمایش قند خون در بیماران دیابتی

برای بیماران دیابتی عزیز که در ماه رمضان قصد روزه گرفتن دارند ، توصیه می شود که آزمایش دوره ای قند خون خود را که در منزل تست می نمایند ، قبل از افطار انجام دهند. چرا که میزان قند خون در این وضعیت ، مانند حالت ناشتایی صبح می باشد.

تیم آزمایشگاهی مرکزی شهرری، در ماه مبارک رمضان آرزوی سلامتی کامل و قبولی طاعات و عبادات را برای تمام هم میهنان عزیز از خدای منان دارد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
error
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − پنج =